ŠETŘÍME PŘÍRODU
Na balení knih pou-
žíváme kromě lepicí
pásky výhradně
recyklované materiály.
_______________________________
UŽITEČNÉ INFORMACE:
•Poštovné a výhody pro zákazníky
•Objednáváte na Slovensko?
•Chcete u nás nakupovat i jinak než přes internet?
__________________________________
MÁTE DOTAZY? VOLEJTE:
(+420) 723 143 299
_______________________________
DOPORUČUJEME:
CO MI BÁBY POVÍDALY – Eva Marie Zitková
Historický román z doby posledních Rožmberků. Vypráví kulatá bába Anna, bylinářka a kuchařka.
Naše cena: 206 Kč
_____________________________________________
KDE PENÍZE JSOU SLUŽEBNÍKEM, NIKOLIV PÁNEM - Naďa Johanisová
O alternativní, přírodě blízké ekonomice a příkladech, kde všude to už funguje.
Naše cena: 183 Kč
______________________________________________
ŠMAJDOVINKY - Vladimír T. Gottwald
Veselé a vtipné vodnické pohádky o vodníku Šmajdovi z pera známého herce V. T. Gottwalda.
Naše cena: 118 Kč
________________________________________________
1000 mil aljašskou divočinou se psím spřežením. Historie a průběh nejtěžšího závodu na světě.
Naše cena: 271 Kč
________________________________________________
Nejlepší lovec Indie vypráví... Jim Corbett píše i o dramatických zážitcích prostě a s pokorou.
Naše cena: 183 Kč
Úvod »Regionální lit. a folklór»ostatní » MALÉ DĚJINY BRAMBOR – František Kutnar
O pěstování brambor v českých zemích.
ilustrace: černobílé a barevné fotografie, reprodukce černobílých ilustrací Mikoláše Alše
vazba: pevná s přebalem
formát: 24x17 cm, 218 stran
rok vydání: 2005, 2. přepracované a rozšířené vydání
zajímavost: tento titul vydala Nová tiskárna Pelhřimov ve spolupráci s Etnologickým ústavem AV ČR (ISBN 80-85010-58-5) a Výzkumným ústavem bramborářským Havlíčkův Brod (ISBN 80-902567-9-1)
Anotace: První vydání Malých dějin brambor v roce 1963 věnoval své mamince; druhé, rozšířené vydání, iniciovali Aleš a Petr Kutnarovi, historikovi synové, rovněž se vzpomínkou na "podkrkonošskou pěstitelku brambor" otcovu matku a svou babičku. K týmu, který novou podobu knihy přivedl na svět, však přibyla další jména, od autorky biografické stati Hany Kábové, editora Karola Bílka, dále pak pracovníky Etnologického ústavu AV ČR a Výzkumného ústavu bramborářského v Havlíčkově Brodě, až po Bedřicha Kocmana z Nové tiskárny Pelhřimov. Z výsledku je přímo hmatatelně znát, jak všichni téma zemčat, erteplí či bandor vzali za své a jak jim bylo milé. Bodejť by ne, vždyť která jiná potravina tak nezastupitelně vstoupila do českých dějin, folkloru a samozřejmě kuchyně.
Nad knížkou si uvědomíme i to, že brambor kvete půvabným kvítkem - který je hlavním výtvarným motivem přebalu a od něhož historik František Kutnar své Malé dějiny počíná. Vzpomíná totiž nejprve, jak ho kdysi upoutal stařičký, švabachem psaný článek o kraji, kde kvetou brambory. Pak už spolu s ním sledujeme cestu brambor Ze zahrad do polí a na stůl chudých (název druhé kapitoly), dějiny odborného zájmu o novou plodinu, místopis jejich pěstování i souvislosti bramborářství s politickými poměry.
Druhé vydání je obohaceno řadou fotografií, které pamětníkům připomenou bramborářství soukromé i sklizně z družstevních lánů. Novinkou je i stať Věry Svobodové a Jiřího Traxlera Brambory v české lidové zpěvnosti - s Alšovými kresbami a zejména s notami může posloužit jako kulturní inspirace. Konečně se dostáváme k chuťově nejvýraznější příloze, k stati Judity Hrdé o bramborách v kuchyni a receptech: což zemčatové knedle nám nejsou neznámy, zato svítečky zemčátkové či zemčatový dort (do něhož s Magdalenou Dobromilou vrazíme devět žloutků) chuťové buňky radikálně probudí. Knize samozřejmě nechybí rejstříky, soupisy literatury i důležité vysvětlení starých měr a vah. Prostě druhé, rozšířené vydání Malých dějin brambor Františka Kutnara je určeno odborníkům i laikům a hlavně všem, kdo mají venkovskou duši. Je to knížka, která poučí, potěší a kterou je možné mít rád. A to se myslím moc často nestává.