ŠETŘÍME PŘÍRODU
Na balení knih pou-
žíváme kromě lepicí
pásky výhradně
recyklované materiály.
_______________________________
MÁTE DOTAZY? VOLEJTE:
(+420) 723 143 299
_______________________________
DOPORUČUJEME:
CO MI BÁBY POVÍDALY – Eva Marie Zitková
Historický román z doby posledních Rožmberků. Vypráví kulatá bába Anna, bylinářka a kuchařka.
Naše cena: 206 Kč
_____________________________________________
KDE PENÍZE JSOU SLUŽEBNÍKEM, NIKOLIV PÁNEM - Naďa Johanisová
O alternativní, přírodě blízké ekonomice a příkladech, kde všude to už funguje.
Naše cena: 183 Kč
______________________________________________
ŠMAJDOVINKY - Vladimír T. Gottwald
Veselé a vtipné vodnické pohádky o vodníku Šmajdovi z pera známého herce V. T. Gottwalda.
Naše cena: 118 Kč
________________________________________________
1000 mil aljašskou divočinou se psím spřežením. Historie a průběh nejtěžšího závodu na světě.
Naše cena: 271 Kč
________________________________________________
Nejlepší lovec Indie vypráví... Jim Corbett píše i o dramatických zážitcích prostě a s pokorou.
Naše cena: 183 Kč
Úvod »Společenské vědy»Kultury a společenství » RUSKÁ KUCHYNĚ V PROMĚNÁCH DOBY – Petr Pešek
Vyčerpávající kniha o vývoji ruské kuchyně, stolování i jednotlivých jídlech.
podtitul: Gastro-etno-kulturní studie
edice: Russia Altera
ilustrace: černobílé fotografie
vazba: brožovaná
formát: 21x15 cm, 238 stran
rok vydání: 2007, vydání 1.
Anotace:Kniha Ruská kuchyně v proměnách doby je ucelenou, promyšlenou studií o vývoji ruské jídelní tradice. Mnohostranně pojaté kulturologické zkoumání se opírá o etnografii, historii, sociologii, některé obory medicínské, ale přináší i bohatý souhrn a výklad gastronomických pojmů a termínů. Autor prezentuje celistvou koncepci historie ruské kuchyně, dějiny výživy a stolování v Rusku, dějiny potravin, jídel a jídelní kultury. Sleduje také historické kořeny ruské kuchyně, ovlivněné zeměpisnou polohou, klimatickými podmínkami a skutečností, že naprostá většina obyvatelstva žila vždy na venkově. Výrazně jsou prezentovány vlivy duchovní a náboženské. Autor popisuje rozdíly mezi jídlem všedního dne a svátečním (obřady, rituály, hostiny, carské, bojarské a šlechtické). Podrobně je zkoumána regionální diferenciace ruské kuchyně, kontrast nadbytku a nedostatku, hladomory a půsty, principy konzervace potravin, jako zvlášť významného fenoménu. Recepty některých pokrmů.
Úryvek: ... Strava obzvláště chudého venkovského lidu by byla dosti fádní bez důležité postní “náhražky” masa – hub. Rozsáhlé lesy středního Ruska představovaly vždy pravý houbařský ráj. Od jara až do podzimu se sbíraly jednotlivé sezónní druhy hub a ve velkém průběžně konzervovaly. Houby nebyly pro venkovské obyvatelstvo totiž pouze důležitou kuchyňskou potřebou, nýbrž také žádanou obchodní komoditou, která nemohla chybět na žádném trhu. Jejich význam dokládá fakt, že před začátkem Velkého postu se v Moskvě (ale I v jiných velkých městech) konaly velké postní a houbové trhy, na nichž se obyvatelé mohli obyvatelé předzásobit všemi nezbytnými postními potravinami. Neopakovatelným koloritemtěchto trhů, jež časem přerostly svůj původní význam a stávaly se společenskou a zábavní událostí, byl nadšen I spisovatel Ivan Šmeljov:
“Jako prapor velkého postního trhu byly na vysokých tyčích vyvěšeny náhrdelníky sušených praváků. Procházím hlukem. - Lopasninské hřiby, bělejší než sníh, čistší než křišťál. Houbový zmatek, salátové houby...Polévková míchanice houbová, voňavá je jako paní popová! Kvašené ryzce v misce, monastyrské, chuťovkové...Možajské borováčky! Archijerejští bílí ryzci, droboučcí jako kopejky. Lopasninské výběrové hřiby, v medovém octě – lahůdka pro dámy, menší než muší hlavička, ani do zubů nejdou vzít, nejdrobnější drobotina!...Hory sušených hub všech možných druhů.” ...